Twoja drukarka nie chce już drukować? Jakość twoich wydruków spadła? Masz komunikat o błędzie na swojej drukarce biznesowej? Zanim zadzwonisz do serwisanta, upewnij się, że nie jesteś w stanie sam łatwo rozwiązać problemu. Odkryj 5 najczęstszych awarii drukarek:

Awaria drukarki # 1: Zakleszczenie papieru "Jam"

Jest to najczęstsza awaria drukarki. Rozpoczyna się drukowanie i nagle słychać szum zgniecenia, po którym pojawia się komunikat o błędzie lub ewentualny "bip".

Przede wszystkim należy zachować spokój, nie spieszyć się, ponieważ łatwiej jest ostrożnie i powoli usunąć pojedynczy kawałek papieru. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zatrzymanie drukarki. Następnie, w zależności od technologii druku Twojej drukarki, opiszemy dwa scenariusze najlepszego sposobu rozwiązania problemu.

 • Masz drukarkę Inkjet:

Usuń zacięty papier delikatnie postępując zgodnie z instrukcją producenta. Uważaj, aby nie uszkodzić mechanizmu i głowicy. Czasami w niektórych drukarkach trzeba otworzyć tylną pokrywę. Wyjmij papier, jeśli nie wyjdzie na jednym pełnym arkuszu, zachowaj cierpliwość i usuń wszystkie pozostałe małe fragmenty.

 • Masz drukarkę laserową:

Ogólnie rzecz biorąc, taki sam scenariusz jak w przypadku drukarki atramentowej, w którym ten czas jest uważany za środek ostrożności, należy odczekać kilka minut, zanim utkniemy, ponieważ gorące części drukarki laserowej potrzebują trochę czasu na ostygnięcie. Prawdopodobnie trzeba będzie również usunąć toner, aby usunąć cały papier. Na koniec proszę skorzystać z tego momentu, aby oczyścić podajniki, które czasami się brudzą i powodują zacięcia.

Awaria drukarki # 2: Brak podawania papieru... brak stresu

Brak podawania papieru jest jedną z najczęstszych awarii drukarek, z którymi styka się wielu użytkowników drukarek podczas drukowania... a raczej wtedy, gdy chcą one drukować. Oddychaj, naprawa jest blisko!

Zacięcie papieru charakteryzuje się tym, że gdy rozpoczyna się drukowanie, arkusze nie przechodzą, podczas gdy taca na papier ma arkusze, blokując tym samym drukowanie.

Istnieje kilka powodów, dla których rolki szkoleniowe nie mogą złapać arkuszy:

 • Taca może być przeciążona arkuszami
 • Ogranicznik boczny może być zbyt ciasny
 • Papier może być nieprawidłowo umieszczony

Niemniej jednak, bądźcie pewni, że istnieje szybkie i proste rozwiązanie! Najpierw można wyłączyć drukarkę, a następnie jak najłagodniej usunąć papier zacięty w obszarze drukowania (a nie na siłę, jeśli nie uszkodzić!). Następnie należy odłożyć kilka arkuszy, upewniając się, że papier jest mocno osadzony na wałkach. Na koniec należy ustawić ograniczniki boczne, a następnie włączyć drukarkę, aby rozpocząć drukowanie. Jeśli podczas tej czynności wystąpią nietypowe odgłosy, możliwe jest, że drukarka ma usterkę mechaniczną, być może trzeba będzie się tym zająć przez specjalistę.

Upewnij się, że typ zakupionego papieru jest zgodny z modelem drukarki. Należy również upewnić się, że papier nie jest wilgotny (możliwe w przypadku przechowywania w pomieszczeniu o niskiej temperaturze), aby zapobiec uszkodzeniu urządzenia.

Awaria drukarki # 3: Pełna kaseta zostaje wykryta jako pusta.

Drukarka informuje o pustym wkładzie, gdy nadal zawiera on dużo atramentu.

Istnieją dwie główne przyczyny awarii tej drukarki. Pierwszą z nich jest to, że system wykrywania kartridża przez układ scalony jest uszkodzony lub po prostu nie ma go w drukarce. Pierwszym krokiem jest więc wyjęcie wkładu, aby upewnić się, że chip detekcji istnieje. Jeśli chip nie istnieje, mógł zostać pominięty w momencie produkcji, który przeszedł przez kontrolę jakości. Będziesz musiał wymienić go z dostawcą. Jeśli jest on obecny, można przystąpić do delikatnego czyszczenia detektora, które jest widoczne po otwarciu pokrywy zawierającej wkłady z atramentem, zazwyczaj znajduje się on pod wkładami.

Awaria drukarki # 4: Wydruk nie jest czytelny

Z pewnością jedną z najbardziej żenujących porażek w druku jest drukowanie dokumentu, który nie jest przejrzysty lub którego kolory bledną. Dlatego wydruk jest złej jakości.

Zachęcamy do przeprowadzenia testu wydruku, aby dowiedzieć się o Twoim typie problemu z drukowaniem.

Przykłady słabej jakości druku:

 • Czarne linie na dole strony
 • Białe linie na dole strony
 • Obraz pochylony podczas drukowania
 • Białe punkty na czarnym tekście lub czarne plamy w odstępach 94 mm
 • Ślady czarnego toneru na całej stronie
 • Białe linie w poprzek strony
 • Kilka linijek w poprzek strony
 • Białe linie, paski lub smugi na całej stronie
 • Pełny czarny druk
 • Rozmyty druk
 • Blady druk
 • Szare tło

Powody: Pozostałości tuszu lub pyłu mogą mieć wpływ na jakość wydruków. Głowica drukująca może być również źle ustawiona. Dysze są brudne.

Rozwiązania: Sprawdź ogólną czystość swojej drukarki biznesowej. Warunki takie jak wysoka wilgotność mogą prowadzić do słabego wydruku. Wyrównaj głowice drukujące zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta. Jeżeli problem się utrzymuje, wykonaj głębokie czyszczenie głowic drukujących za pomocą sterownika drukarki, jeżeli problem się utrzymuje, upewnij się, że sterownik drukarki jest aktualny (sprawdź sterowniki wchodząc na stronę internetową producenta).

Jeżeli atrament / kaseta z tonerem lub bęben są uszkodzone, należy je wymienić

Awaria drukarki # 5: Przestarzałość

Powody: Przestarzała drukarka i /lub za stara.

Jak wiadomo, marketerzy celowo dążą do skrócenia czasu eksploatacji produktu, aby zwiększyć wskaźnik obrotu. Producenci drukarek stosują te techniki, na przykład drukarka z chipem, jest gotowa do wywołania awarii druku po określonej liczbie kopii.

Wówczas kolejna klasyczna sytuacja, Twoja drukarka dobrze Ci służy i jesteś do niej przywiązany. Pasuje ona idealnie do Ciebie i wszystkie ustawienia zostały skonfigurowane zgodnie z Twoimi potrzebami. Zaczynają się jednak tworzyć pierwsze czkawki: szumy zadrapań tutaj, problem z zestawianiem tam...

Rozwiązania: Zaakceptuj to: Prawdopodobnie nadszedł czas na zmianę drukarki. Pomiędzy spowolnieniem działalności a paraliżem działu IT, zbyt stara maszyna może mieć wysokie koszty bieżącej konserwacji, np. interwencji inżyniera druku.

Kiedy będziesz gotowy do wymiany drukarki, rozważ jeden z modeli z linii profesjonalnych drukarek.

A w przypadku starej drukarki, bądź ostrożny, nie wyrzucaj jej wraz z ogólnymi śmieciami, ponieważ ze względu na jej toksyczne elementy elektroniczne, używana drukarka może mieć negatywny wpływ na środowisko. Daj jej drugie życie poprzez jej recykling.