Jeśli jesteś taki jak ja i już zrezygnowałeś ze stanu swojego domu, ten artykuł może przypomnieć ci o tym, co straciłeś. Ale jeśli odmawiasz zaakceptowania losu i nadal masz nadzieję na usunięcie pióra, markera lub kredki z Twoich mebli, czytaj dalej. Nawiasem mówiąc, możesz być również typem osoby, która chce wiedzieć, jak usunąć trwałą plamę markera z płytek podłogowych, ślady po piórze ze skóry samochodowej.

Choć może się to wydawać oczywiste, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas czyszczenia śladów po meblach, jest określenie, jakiego rodzaju są to meble i z czego są wykonane. W zależności od rodzaju materiału może być konieczne unikanie niektórych rodzajów środków czyszczących. Należy zawsze czytać etykiety i sprawdzać, czy środek czyszczący jest odpowiedni dla danego mebla.

Następnie należy określić, jaki rodzaj znaku znajduje się na meblach. Czy jest to atrament kulkowy czy inny rodzaj plamy z atramentu? Czy jest to plama trwała czy wodna? Czy jest to kredka?

Jak usunąć ślady po piórze z mebli

Po ustaleniu rodzaju materiałów zawsze zaczynaj od małej powierzchni. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniu mebli. Pamiętaj, sprawdź na miejscu roztwór czyszczący w ukrytym miejscu, abyś mogła zobaczyć, czy obicia lub drewno nie zostaną uszkodzone przez sprzątanie. Spróbuj też odrobinę środka czyszczącego na raz. Jeśli używasz za dużo, może to spowodować jeszcze większy bałagan.

Jeśli środek czyszczący nie szkodzi materiałowi lub drewnu, użyj  produktu gospodarstwa domowego. Zacznij delikatnie szorować w okrągły sposób tam, gdzie jest plama. To działa w większości przypadków i może działać na prawie wszystkim, chyba że meble mają drobno wypolerowaną powierzchnię, ponieważ może to zaszkodzić tej powierzchni.

Jeśli plama się utrzymuje i znajduje się na małej powierzchni, zalecamy wypróbowanie zmywacza do paznokci "jako ostatniej opcji - i nakładać go tylko na skórę". Upewnij się, że zmywacz do paznokci nie zawiera acetonu, a następnie oczyść go ze skóry. Po wyschnięciu skóry można również zastosować odżywkę do paznokci.

Inne metody obejmują najpierw nałożenie niewielkiej ilości środka czyszczącego na czystą, lekko wilgotną, białą szmatkę. Ściereczkę nanoś powoli na plamę - nie szorować mocno, bo wciera ona farbę głębiej w materiał. Uważaj, aby nie przenieść tuszu z powrotem ze ściereczki do czyszczenia na inny obszar mebli!

W większości przypadków zalecanymi środkami czyszczącymi są ocet lub alkohol. Inne sugerowane mieszanki to równe części gorącej wody, mydła, detergentu do mycia naczyń i mydła glicerynowego.

Jak usunąć marker z mebli

Do trwałych markerów należy używać roztworów bezwodnych, takich jak alkohol do pocierania lub bezalkoholowy zmywacz do paznokci. Stosując taką samą procedurę jak powyżej, można ostrożnie pozbyć się plam z markerów trwałych.

Należy zachować ostrożność przy użyciu alkoholu lub zmywacza do paznokci na meblach drewnianych, ponieważ może on usunąć lakier z drewna. W takich przypadkach można użyć zwykłej pasty do zębów, a nawet masła orzechowego!

Jak usunąć kredkę z mebli

W przypadku kredek, najpierw należy spróbować delikatnie zeskrobać nadmiar wosku tępym nożem lub łyżką. Jeśli jest to tapicerka, spryskaj ją ciepłą wodą, a następnie użyj płynu do mycia naczyń i małej szczotki, aby delikatnie rozprowadzić środek czyszczący. Następnie przetrzyj wilgotną gąbką.

Jeśli kredka jest na drewnie, można spróbować położyć cienką warstwę majonezu na śladach kredki. Po kilku minutach wytrzyj ją wilgotną ściereczką. Powtórzyć w razie potrzeby. Możesz też owinąć wilgotną szmatkę wokół palca i dodać odrobinę sody oczyszczonej lub pasty do zębów oraz delikatnie przetrzeć ślady wzdłuż włókien drewna. Następnie przetrzyj wilgotną szmatką.

Szczerze mówiąc, nie wystarczy przykryć mebli plastikiem - lub nie mieć dzieci na pierwszym miejscu - ocet i mycie alkoholem to droga do celu. Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz uciec się do sprawdzonej w czasie metody pokrycia plamy stałym elementem, przykryciem kanapy lub strategicznym umieszczeniem poduszki.

 


Podobne Artykuły

abstruct image

Rodzaje kredek

9 stycznia 2020
abstruct image

Pióra wieczne

9 stycznia 2020
abstruct image

Rysowanie i dzieci

9 stycznia 2020