Kiedy dziecko rysuje, rozwijają się zdolności motoryczne rąk. Przyczynia się to do rozwoju mowy i stanowi pierwszy krok w przygotowaniu ręki do pisania. Rysowanie przyczynia się do rozwoju wytrwałości, łagodzi nadmierną pobudliwość (co jest szczególnie ważne u dzieci nadpobudliwych), przyzwyczaja dziecko do cierpliwości i dokładności.

Do dwóch lat

Dziecko zaczyna rysować już w wieku niemowlęcym. W tym wieku dostępne i wskazane narzędzia to farby do malowania rękami. Pamiętajmy o przygotowaniu „warsztatu” dla dziecka. Rozmiar papieru jest zmniejszany (do około A3: 30 × 40 cm), ponieważ dziecko zaczyna rysować „od łokcia”. Sprzęty obok powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. W wieku 2 lat będzie rysował ręką, a później palcami. Aby przyspieszyć ten proces, bardzo ważne jest nauczenie dziecka, jak narysować małe przedmioty. Rysowanie odgrywa dużą rolę w kształtowaniu mowy u dziecka. Pełni też jednocześnie kilka innych funkcji: pomaga postrzegać świat przez estetykę, pozwala zwiększyć samoocenę dziecka. Rysowanie jest również przydatne dla dzieci do, jeśli chodzi o ich samopoczucie, pomaga radzić sobie ze stresem, napięciem. Na przykład, jeśli dziecko martwi się czymś, poproś je, aby to narysowało.

Malowanie dla małych dzieci

W wieku dwóch lat dziecko może rysować nie tylko kropki i bazgroły, ale także coś podobnego do patyków, kółek, które maluchy kojarzą z otaczającymi ludźmi i przedmiotami. W ten sposób rozwija się wyobraźnia i rozpoczyna się pisanie. Dzieciak zdaje sobie sprawę, gdzie kończy się papier, a zaczyna powierzchnia stołu. Do trzech lat w twórczej pracy dziecka nastąpi okres przed figuratywny - rysunki nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Na początku dziecko po prostu eksperymentuje z kreatywnymi narzędziami, które interesują go bardziej niż sam rysunek. Następnie rytmicznymi ruchami rysuje linie, punkty, pociągnięcia, a później - bazgroły. W tym wieku najlepsze do malowania są farby do rąk lub kredki

Trzy lata - nowy okres kreatywności

W wieku trzech lat rozpoczyna się obrazowy okres kreatywności. Na początku dziecko będzie rysowało te same bazgroły, ale dla dziecka będą już oznaczały określony przedmiot. Wówczas obiekty będą bardziej śledzone, ze szczegółami. Dziecko dorasta, a rysowanie staje się już nie chęcią eksperymentowania, ale sposobem przekazywania wyuczonych informacji. Dzieci w ten sposób opowiadają nie tylko o swoich ulubionych postaciach z kreskówek i bajek, ale także o doświadczeniach emocjonalnych. Rysunki dzieci są źródłem informacji dla psychologów i rodziców, możesz się od nich wiele dowiedzieć o tym, jak żyje mały człowiek i co go martwi. Rysując, dziecko wyraża swoje emocje. Sygnalizuje, że coś mu przeszkadza lub coś mu się podoba. W jednej grupie dzieci zadania na ten sam temat będą wykonywane przez dzieci w różny sposób. Jeśli dziecko ma się dobrze, rysunki będą miały jasne kolory, kwiaty i szczęśliwe twarze. Niepokój dziecka przejawi się mnóstwem ciemnych odcieni. W takim przypadku rodzice muszą pomyśleć o przyczynach i podjąć wszelkie środki, aby je wyeliminować. Dobrym rozwiązaniem byłoby skontaktowanie się z psychologiem dziecięcym. W tym wieku możemy udostępnić dziecku wszelkie narzędzia do rysowania.


Podobne Artykuły