Farba akwarelowa występuje w wielu odmianach, więc jeśli nie masz pewności, którą farbę kupić, ten wpis zapewni szybkie wprowadzenie, dzięki czemu możesz uzyskać potrzebną farbę i rozpocząć malowanie swojego dzieła!

Czym są akwarele?

Farba akwarelowa zawiera dwa główne składniki : drobno zmielony pigment (który zapewnia kolor) i gumę arabską (która działa jak spoiwo). Producenci dodają również środek zwilżający, aby ułatwić przepływ i wchłanianie, oraz środek nawilżający, aby zapobiec kruchości spoiwa gumowego. Fajną rzeczą w stosowaniu gumy arabskiej jako spoiwa jest to, że można rozcieńczać farbę akwarelową za pomocą wody, aby tworzyć półprzezroczyste, przezroczyste spłukiwania bez uszczerbku dla jej zdolności do przylegania do papieru. Chociaż pozwala to tworzyć ciekawe efekty, płynność farby akwarelowej czasami stanowi wyzwanie dla pracy. Akwarele pozwalają malować praktycznie w każdym gatunku, od pejzaży i pejzaży miejskich po żywe abstrakcje i ostre obrazy fotorealistyczne. Są nietoksyczne, łatwe do czyszczenia, a przy odpowiednim planowaniu można dość szybko malować.

Jakość

Podobnie jak akryle, możesz kupić farby akwarelowe w jakości dla artystów i studentów. Akwarele artystów mają wyższe stężenie drobno zmielonego pigmentu o wysokiej trwałości. Kolory dla studentów mogą zawierać tańsze pigmenty oraz więcej wypełniaczy i przedłużaczy. Twój wybór zależy od budżetu i celów artystycznych. Wysokiej jakości farba akwarelowa artystów jest oczywiście droższa, ale zyskujesz pieniądze w kategoriach trwałości, intensywności i doskonałej przejrzystości. Jeśli dopiero zaczynasz eksperymentować z nowymi mediami, możesz zacząć od kolorów uczniów. Kontynuując eksperymenty, kup kolory kilku artystów i sam oceń, o ile lepiej wyglądają. Istnieje wiele kolorów do wyboru, a ich cechy różnią się w zależności od producenta. Technicznie możesz wyprodukować każdy kolor, po prostu mieszając kolory podstawowe (czerwony, żółty i niebieski), ale mieszane kolory będą matowe i pozbawione życia. Kolory pojedynczych pigmentów są znacznie bardziej żywe i intensywne. Większość z nas nie może sobie pozwolić na zakup każdego koloru, więc jest wiele do rozważenia przy tworzeniu ograniczonej, ale wszechstronnej palety kolorów. Jednak nie stresuj się, ponieważ nie ma „właściwej drogi”. Istnieją obiektywne środki, takie jak trwałość i przejrzystość, ale wybór kolorów ostatecznie sprowadza się do osobistych preferencji . Zapytaj 10 różnych artystów, a każdy z nich wymieni inną paletę kolorów. Niektórzy używają tylko 10 kolorów, podczas gdy inni mogą używać ponad 50. Potrzebujesz tylko podstawowej palety kolorów, aby zacząć, a zdobywając doświadczenie i gromadząc inne kolory, zorientujesz się, co działa dla Ciebie, a co nie. Istnieje kombinacja przezroczystych i nieprzezroczystych kolorów, a każdy z nich można mieszać w celu uzyskania różnych odcieni. Nie są one ustawione jako „najlepsze” kolory, tylko przykładowy zakres, na którym będziesz musiał budować. Niektórzy artyści kupują pojedynczy pigment czarny, ale można go również utworzyć, mieszając ze sobą podstawowe kolory. Możesz także kupić białą farbę, ale większość artystów woli używać białej powierzchni papieru.