Wiele osób zainteresowanych tworzeniem sztuki geometrycznej pyta o narzędzia, których powinny używać do tworzenia swoich projektów. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, jaki cyrkiel kreślarski należy wybrać?

Czym jest cyrkiel?

 Cyrkiel to metalowe lub plastikowe narzędzie do rysowania w kształcie litery V z zaciskiem na jednym końcu do trzymania ołówka i ostrym końcem na drugim końcu, który utrzymuje narzędzie stabilnie na powierzchni do rysowania podczas ruchu ołówka. Gdy końce cyrkla (lub „ramiona”) stykają się ze sobą tak, że dotykają się, ołówek jest wkładany w zacisk, więc gdy punkt ołówka i punkt kompasu (lub „igła”) znajdują się razem na stole, sam cyrkiel jest prostopadły (prosto) w stosunku do powierzchni do rysowania. Odległość między ramionami cyrkla jest regulowana, a im szersze ramiona, tym większy promień okręgu lub łuku. Liczba na mierniku na wierzchołku (lub „zawiasie”) kompasu określa rozmiar promienia, który zostanie narysowany. Cyrkiel jest używany w matematyce, rysowaniu i kreśleniu do tworzenia łuków, okręgów lub innych figur geometrycznych, które można określić na podstawie pomiaru przecinających się odcinków linii. Może służyć do dzielenia linii, znajdowania punktów środkowych i rozwiązywania problemów w geometrii.

Cyrkiel, który tworzy idealne koła

Dobry cyrkiel to taki, który robi to, do czego jest stworzony. Ma zatem rysować idealne koła. Wszystko poza tą podstawową funkcją jest tylko bonusem. Jeśli cyrkiel ma wszelkiego rodzaju akcesoria, takie jak dodatkowe wypełniacze ołowiowe lub dodatkowe nóżki, to bardzo dobrze, ale przede wszystkim musi rysować idealnie okrągłe koła. Bez względu na to, jak szybko obracamy cyrkiel, powinien on dotrzeć do dokładnie tego samego punktu, od którego zaczęliśmy. Podkreślamy tę ważną cechę każdego cyrkla, ponieważ każdy z nas zna tanie cyrkle, które nie były w stanie wykonać tego prostego zadania. Dzieje się tak, ponieważ zawias danego cyrkla jest tak złej jakości, że nie utrzymuje się stabilnie, powodując zmianę odległości między nogami podczas rysowania koła. Zatem najważniejszą cechą cyrkla jest stabilny zawias.

Regulacja

Drugą najważniejszą cechą, którą musi posiadać cyrkiel, jest możliwość dostosowania. Musi pomieścić różne rodzaje ołówków i markerów. Ponieważ kiedy zaczniesz rysować i tworzyć te formy artystyczne na podstawie bardzo precyzyjnych diagramów geometrycznych, wówczas istnieją dwie wyraźne fazy definiujące proces tworzenia. Pierwszą częścią tego procesu jest faza konfiguracji, w której określasz wytyczne. Wytyczne te mają stanowić wskazówki dla ostatniego etapu. Tak więc zwykle w obu fazach potrzebny jest cyrkiel, aby wykonać dokładną pracę. W fazie podstawowej twoje linie są jedynie przewodnikami i nie muszą być trwałe. Zwykle celem jest zastąpienie ich trwałymi liniami, które chcesz podkreślić w projekcie. Dobry cyrkiel musi być rozszerzalny. Zwłaszcza podczas rysowania i tworzenia sztuki geometrycznej czasami będziesz chciał narysować złożone formy geometryczne z dużą ilością szczegółów. I chcesz móc zobaczyć te szczegóły i dlatego twoja sztuka geometryczna czasami musi być większa niż zwykle na papierze A4. Zatem Twój idealny cyrkiel musi mieć możliwość tworzenia większych kręgów. Zamiast konieczności kupowania kilku cyrkli, dobry produkt ma możliwość wymiany nóg, co umożliwi rysowanie większych kręgów.