Dzieci są świetnymi odkrywcami, a jednym ze sposobów na poznanie tego świata jest rysowanie. Jest ono zarówno przyswajaniem informacji, jak i wyrażaniem emocji. Możesz zacząć rysować z dzieckiem w każdym wieku, a kluczem jest dobór odpowiednich narzędzi.

Kreatywność dla najmłodszych

Rysowanie to rozwój umiejętności motorycznych, znajomości koloru, aktywnej rozrywki, poczucia, że dziecko może zrobić coś samodzielnie. Zaangażowane widzenie, dotyk, a nawet węch – wszystko to rozwijane jest przez rysowanie. Jego świat się rozszerza. Życie dziecka staje się bardziej interesujące; jego relacje z matką przybierają inne formy. Wielu rodziców zauważa skok w rozwoju dziecka, które zajmuje się rysowaniem. Wynika to z rozwoju i konsolidacji połączeń między prawą i lewą półkulą mózgu. Nawet dziecku w wieku do jednego roku możemy bezpiecznie dać ołówek lub farbę. Dla niego będzie to gra, która przyniesie rozwój zmysłów, emocji, fantazji i intelektu. Mama może dołączyć do dziecka, dla niej rysowanie z dzieckiem będzie lekarstwem na stres, przepracowanie i depresję. Wspólna kreatywność pomoże nawiązać emocjonalny kontakt z dzieckiem.

Praca z farbami

Możesz nauczyć swoje dziecko pracy z farbami już w wieku od pięciu do sześciu miesięcy. Mama powinna położyć dziecko na kolanach i pokazać, jak przebiega proces twórczy. Na początku dziecko z zainteresowaniem przygląda się, jak farba przesuwa się z palca matki na białą kartkę papieru i przekształca ją. Nie należy tego robić zbyt długo, ale regularnie. Po upływie jednego lub dwóch miesięcy zanurzamy palec dziecka w farbie i zostawiamy ślad na papierze. Po opanowaniu tej czynności dziecko samo zrobi wszystko we własnym zakresie. Teraz ważne jest, aby zabezpieczyć rzeczy w mieszkaniu, wokół których dziecko chce malować. Możesz przykryć podłogę i meble tapicerowane ceratą i nałożyć na dziecko stare ubrania. Przymocuj papier do tapety, dodaj trochę detergentu do farby - łatwiej będzie go umyć. Konieczne jest rysowanie na grubym papierze, który nie zamoknie i nie będzie się rozrywał. Możesz położyć papier na stole, na podłodze, przymocować papier pionowo do ściany lub specjalnego stojaka.

Specjalne farby

Pediatrzy zalecają stosowanie specjalnych farb do rysowania palcami. Taka kreatywność pomoże rozwinąć wrażenia dotykowe i korzystnie wpłynie na stan narządów wewnętrznych, ponieważ istnieje wiele aktywnych punktów na dłoniach. Farby do rąk to materiał przeznaczony dla najmniejszych, absolutnie bezpieczny dla dziecka, nawet jeśli dziecko chce je posmakować. Farby są przyjazne dla środowiska, łatwe do zmywania, w zestawie są tylko 3 kolory - więcej dla dzieci w tym wieku i nie jest wymagane. Dla dzieci w wieku powyżej jednego roku możesz kupić już gotowe zestawy farb. Za pomocą pędzla i wody dziecko zamienia czarno-białe zdjęcie w kolorowe. Dzieci powyżej pierwszego roku życia mogą już korzystać z kolorowanek. Mogą to być zestawy, które należy pokolorować kredkami, markerami lub farbami. Po roku dziecko może już rysować za pomocą pędzli, kredek, pisaków i ołówków. Lepiej jest dać im specjalne grube pędzle i ołówki, które łatwiej będzie im trzymać. Pisaki z filcu będą najmniej przydatne, ponieważ praktycznie nie trzeba ich naciskać, a zatem nie rozwiną muskulatury dłoni. W ołówkach powinien znajdować się rysik o średniej miękkości, który nie musi być zbyt często czyszczony, krótki i zaokrąglony - dzięki czemu dziecku łatwiej będzie rysować.