Guma arabska, znana również jako guma akacjowa, jest naturalną gumą wykonaną z utwardzonego soku drzewa akacjowego. Jest stosowany przede wszystkim w przemyśle spożywczym jako stabilizator (pomaga zachować strukturę żywności) i jest jadalna. Jest również stosowany w poligrafii, produkcji farb, kleju, kosmetykach, ceramice.

Spoiwo

 W kaligrafii używamy gumy arabskiej jako spoiwa, do kontrolowania lepkości, dodawania odrobiny jasności, zmniejszania wtapiania i krwawienia oraz zapobiegania pękaniu atramentu. Dodajemy gumę arabską do mieszanki wody, aby upewnić się, że powstały atrament przylega do papieru. Gdy woda wyparowuje, guma arabska wiąże gwasz z papierem. Gwasz ma już gumę arabską, ale lepiej dodawać jej więcej, aby upewnić się, że atrament nie zniknie (szczególnie, jeśli musisz usunąć jakieś wytyczne). Aby zrobić atrament z pigmentów metalicznych Pearl Ex i wody, musisz dodać gumę arabską, jest to jedyny składnik, który wiąże pigmenty z papierem. Bez tego pigmenty zniknęłyby po odparowaniu wody (gdy atrament jest suchy).

Kontrola lepkości

Możemy dodać gumę arabską do tuszu, aby zwiększyć jego lepkość lub ją „zagęścić”. Dodaje się gumę arabską do niektórych atramentów wiecznych, aby móc używać ich ze stalówką. Dodatek gumy arabskiej może również zapobiec krwawieniu atramentu z pióra wiecznego (nie zawsze papier jest inną zmienną). Wszyscy uwielbiamy wygląd mokrego gwaszu, błyszczy, jest świetlisty, a następnie wysycha, a w zależności od koloru może wyglądać nieco kredowo lub matowo. Możesz dodać kilka kropel gumy arabskiej, aby zmniejszyć kredę i zwiększyć jasność. Atrament może pęknąć po wyschnięciu, a kropla lub dwie gumy arabskiej do BPW, może zapobiec pękaniu, odpryskiwaniu (znowu jest to spoiwo).

Płynna i proszkowana

Gumę arabską można kupić w dwóch postaciach, w płynie w butelce lub w postaci stałej. W postaci kryształów lub proszku. Gumy arabskie kryształy rozpuszcza się w wodzie i dodaje do farb itp. Proszek gumy arabskiej jest tylko drobno zmielonymi kryształami. Skoncentruję się na tym, jak używamy płynów w porównaniu do proszku do naszych farb. Płynną gumę arabską można znaleźć w lokalnym sklepie z artykułami artystycznymi, sklepie z rękodziełem i sklepach internetowych. Istnieje kilka marek, w tym Daler-Rowney, Holbein, Schmincke i Winsor & Newton. Można użyć płynnej gumy arabskiej do mieszania gwaszu na atrament, gdziekolwiek od kilku kropli do 1/8 łyżeczki, w zależności od ilości gwaszu, którą mieszamy. Jeśli chodzi o sproszkowaną gumę, to używa się jej przy pierwszym mieszaniu pigmentu. Nie należy dodawać gumy arabskiej w proszku bezpośrednio do wody, ponieważ może to powodować grudki, a zbrylony atrament nie jest tym, czego oczekujemy.

Ile gumy arabskiej potrzebujemy?

Jedynym sposobem, aby naprawdę wiedzieć, jest przetestowanie atramentu. Najpierw musisz poczekać, aż tusz całkowicie wyschnie. Następnie sprawdź, czy zetrze lub rozsmaruje palcem. Wypróbuj gumkę, czy wytrzyma ścieranie? Jeśli tusz rozmazuje się w jakikolwiek sposób, w mieszance nie ma wystarczającej ilości gumy arabskiej. Jeśli musisz dodać więcej gumy arabskiej do tuszu, który jest już wymieszany, zawsze dodawaj płynną gumę arabską, a następnie ponownie przetestuj tusz.