Dla dzieci, które dopiero zaczynają uczyć się świata z jasnymi i kolorowymi kolorami, ale nadal nie wiedzą, jak do tego celu używać ołówków i pędzli, najbardziej stosowne są farby dla dzieci do ręcznego malowania.

Farby na palec dla niemowląt

 Zajęcia z farbami pomagają małym dzieciom rozwijać wrażenia dotykowe, które zapewniają rozwój mózgu i układu nerwowego. Ponadto w takich zabawach rozwija się ruchliwość dłoni i kształtuje się postrzeganie koloru. Zajęcie dzieci farbami powoduje działanie uspokajające, poprawia nastrój. Struktura takich farb nie pozwala im się rozmywać, rozprzestrzeniać, ich konsystencja pozwala dobrze mieszać różne kolory. Wysokiej jakości farby palcowe są wytwarzane przy użyciu wyłącznie barwników spożywczych. Zawierają dużo jadalnej soli kuchennej. Podstawą farb jest woda. Dzięki temu farby nie rozprzestrzeniają się, nawet jeśli słoik spadnie i przewróci się, farba się nie wyleje. Farby do rąk dla dzieci powoli wysychają. Z reguły dobre farby dla dzieci są zmywane szybko i bez śladu, a ubrania są prane. Farby wysokiej jakości są uważane za bezpieczne dla zdrowia dzieci, ponieważ w ich składzie nie ma szkodliwych substancji.

Proces malowania

Wiele osób uważa, że dziecko w wieku poniżej jednego roku wcale nie jest w stanie wykonać tak trudnego zadania, jak rysowanie. Jednak właśnie w tym wieku aktywny i wszechstronny rozwój dzieci wymaga różnorodnych wrażeń i działań. Oczywiście nie ma sensu dawać dziecku pędzla w tym wieku, rozwój umiejętności motorycznych mięśni i dłoni nie jest wystarczający do tak trudnego zadania, nadal nie ma możliwości kontrolowania długości linii, rysowania dowolnych kształtów. Jednak możesz już rozpocząć pracę z kolorem, spróbuj przenieść farby na papier za pomocą tych farb palcowych. Na początek wystarczy jeden słoik farby i duży arkusz papieru. Konieczne jest pokazanie dziecku, jak farba spada na papier, jak można to zrobić palcami, całą dłonią. Kiedy dziecko dorośnie, możesz skorzystać z kilku kolorów, wymieszać je. Takie gry z farbami pomagają dziecku rozwijać uwagę i postrzeganie kolorów, pozytywnie wpływają na rozwój drobnych zdolności motorycznych rąk. To z kolei bardzo pomaga w rozwoju mowy u niemowląt: ośrodki mózgu odpowiedzialne za ruch i mowę są blisko siebie, działają i oddziałują na siebie. W związku z tym rozwój jednego ośrodka pociąga za sobą rozwój innej części mózgu. Z reguły farby na palec są sprzedawane w słoikach o dość wąskiej szyi. Możesz rysować całą ręką, jeśli wlejesz farbę do płaskich plastikowych talerzy. Młodzi twórcy naprawdę lubią zostawiać jasne odciski dłoni na kawałku papieru. Starsze dzieci mogą korzystać z kawałków domowych gąbek i pędzli, ćwicząc farbami palcami. Niektóre zestawy farb palcowych mają specjalne stemple o różnych kształtach. Innym sposobem rysowania za pomocą farb palcowych jest szablon. Może być wykonany z tektury lub kupiony. Im mniejszy młody artysta, tym łatwiejszy powinien być szablon. Kiedy dziecko jest trochę starsze, możesz zacząć mieszać różne kolory. Wystarczy zrobić dwie lub trzy plamy farb w różnych kolorach na kartce papieru i zachęcić dziecko do ich rozmazania. Powstałe nowe kolory i ich kombinacje naprawdę zadowolą dzieci.