Bez względu na to, w jakim wieku jest uczeń, trudno liczyć na to, że jego szkolne doświadczenia będą satysfakcjonujące, jeśli nie zadbamy o wyprawkę szkolną dla niego. Oczywiście, najbardziej emocjonujące niezmiennie pozostaje komponowanie jej dla pierwszoklasisty, po raz pierwszy robi to bowiem zarówno dziecko, jak i jego opiekunowi. Nie zawsze wiadomo, co powinno znaleźć się w szkolnym tornistrze, krótki poradnik z pewnością pomoże jednak w skompletowaniu tego, co najważniejsze.

Trudne wyzwanie

Teoretycznie, stworzenie wyprawki szkolnej nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Przecież każdy jest w stanie wymienić te elementy szkolnego asortymentu, które w największym stopniu przydadzą się uczniowi, a więc choćby plecak, książki, piórnik, przybory do pisania, zeszyty oraz artykuły wymagane przez nauczyciela zajęć plastycznych. Rodzice szybko orientują się jednak, że wcale nie bez znaczenia jest i to, jakie akcesoria znajda się w wyprawce. Dzieci mają swoje oczekiwania i często w ogóle nie są zainteresowane produktami, które nie nawiązują do ich ulubionej bajki albo filmu. Oczywiście, rodzice także zabierają głos w tej dyskusji. Dla nich jednak ważne jest przede wszystkim to, aby wyprawka składała się z rozwiązań, o których można powiedzieć nie tylko to, że są funkcjonalne, ale i to, że charakteryzują się wysoką jakością. Jeśli więc tworzymy pierwszą wyprawkę, warto poświęcić tej czynności możliwie jak najwięcej uwagi.

Najważniejsze elementy wyprawki szkolnej

Gdybyśmy chcieli stworzyć listę produktów, o których wiadomo, że nie może ich zabraknąć w wyprawce pierwszoklasisty, na pierwszy plan wysunąłby się plecak, piórnik, bidon i śniadaniówka oraz worek na buty. Warto zaopatrzyć się także w okładki i naklejki na zeszyty, odpowiednie artykuły piśmiennicze i akcesoria plastyczne. Niezbędne są też zeszyty, podstawowe artykuły higieniczne oraz strój na WF zgodny z zaleceniami wydanymi przez szkołę.

Chyba najwięcej problemów rodzice mają z wyborem odpowiedniego plecaka. To także największy z wydatków, z którym muszą się liczyć. Rodzice wyprawiający do szkoły nie pierwsze, ale kolejne dziecko podkreślają przy tym, że nie jest to ten element wyprawki, na którym powinno się oszczędzać. Polskie dzieci noszą codziennie nawet kilka kilogramów na plecach, plecak źle dobrany jest więc prostym sposobem na zafundowanie synowi lub córce problemów z kręgosłupem, które dadzą się im we znaki także w dorosłym życiu. Solidność plecaka to jednak nie jedyne kryterium, na jakie warto zwracać uwagę podczas jego wyboru. Nie mniejsze znaczenie ma to, w ile przegródek został on wyposażony. Największa komora powinna być podzielona na dwie części. Pozwoli to w jednej nosić książki, w kolejnej zaś piórnik oraz inne przybory. Nieoceniona może okazać się też większa kieszonka przeznaczona do transportu torby śniadaniowej oraz niewielkie kieszonki idealne choćby do chowania w nich kluczy. Wybierając plecak dla ucznia pamiętać należy także o tym, że jego wygląd ma ogromne znaczenie. Trudno o bardziej charakterystyczny element wyprawki, warto więc, by schlebiał dziecięcym gustom.