Każdy rodzic przynajmniej raz stanął przed tak trudnym pytaniem: „Co powinno być w plecaku dziecka?” Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie oferujemy przydatne wskazówki dotyczące wyprawki szkolnej.

Podstawowe zasady

 Ważne jest, aby umieścić w torbie szkolnej tylko te rzeczy, które z pewnością przydadzą się dziecku w szkole. Nie powinieneś mu dawać rzeczy, które nie są związane z procesem edukacyjnym, a zwłaszcza tych, które zajmują dużej przestrzeni. Jeśli dziecko nie chce rozstać się ze swoją ulubioną zabawką, warto spokojnie i przekonująco wyjaśnić mu, dlaczego miś powinien zostać w domu, a w zamian dać mu coś równie ważnego. Konieczne jest, aby wyrobić w dziecku nawyk pakowania i rozpakowywania plecaka. Utrzyma to torbę szkolną w czystości i uwolni ją od niepotrzebnej zawartości (papier, opakowania cukierków, stare zeszyty itp.) Każda sekcja powinna być zarezerwowana dla określonego tematu, z jednoczesnym wykorzystaniem wszystkich kieszeni. Aby oddzielić podręczniki od notesów, lepiej jest również umieścić piórnik w osobnej kieszeni, klucze od domu w innej i tak dalej. Taka organizacja pomoże dziecku przygotować się do lekcji w możliwie najkrótszym czasie, a sam plecak będzie wygodniejszy w transporcie. Pamiętaj, że każdy plecak ma limit wagowy, jeśli go przekroczysz, to dziecku będzie trudno nosić go codziennie.

Co wsadzić do plecaka?

Do niezbędnych elementów w zawartości plecaka szkolnego zaliczyć należy podręczniki, zeszyty ćwiczeń i proste zeszyty. Książki lepiej umieścić w pierwszej komorze, która jest bliżej tyłu i w porządku malejącym, dzięki czemu plecak ma wygodniejszy kształt. Notatniki muszą być przechowywane w folderach. Lepiej jest kupić folder dla każdej kategorii notebooków. Oczywiście wszystkie zeszyty i podręczniki muszą mieć okładki. Lepiej jest wybrać przezroczyste osłony wykonane z grubego materiału. Kiedy odkładamy podręczniki i zeszyty, możemy zacząć wybierać piórnik - jest to drugi niezbędny przedmiot dla ucznia. Powinien mieć więcej niż jeden dział, aby zmieścić wszystkie niezbędne artykuły papiernicze: długopisy, ołówki, linijkę, temperówkę, gumkę, parę kompasów, nożyczki i więcej. Są to najbardziej potrzebne przedmioty szkolne, które muszą znajdować się w plecaku ucznia. Reszta treści zależy od uprzedzeń instytucji edukacyjnej, wieku dziecka i jego cech fizycznych (środki potrzebne codziennie). Na przykład, jeśli są to klasy podstawowe, obowiązkowymi przedmiotami będą również: album, farby, pędzle, plastelina, kolorowe ołówki itp. Lepiej jest umieścić buty na wymianę i ubrania w innej torbie, aby nie przeciążać pleców dziecka.

Nie przesadź

Waga szkolnych toreb i plecaków bez podręczników dla uczniów szkół podstawowych nie powinna przekraczać 700 gramów, a dla uczniów szkół średnich i średnich - 1000 gramów. Jednak często dzieci w wieku szkolnym zapominają o zmianie podręczników i noszą wypchany plecak przez cały tydzień. Zgodnie z zaleceniami codzienny zestaw podręczników i akcesoriów do pisania powinien ważyć nie więcej niż 1,5 kg - dla uczniów klas 1-2, nie więcej niż 2 kg - dla 3-4 klas, nie więcej niż 3,5 kg - dla 7- 8 klas i nie więcej niż 4 kg - dla 9-11 klas.