1. Dlaczego tak wiele ołówków jest żółtych? Ponieważ w 1847 roku na granicy rosyjsko-chińskiej odkryto wysokiej klasy kopalnię grafitu. Twórcy ołówków zdecydowali się użyć żółtego, chińskiego królewskiego koloru, aby pokazać ołówki, że są najwyższej jakości. Inni producenci skopiowali to, ale zapomnieli o jakości.

2. Ponieważ Niccolo de Niccoli zmęczył się pisaniem powoli w kwadratowym, formalnym, wyprostowanym stylu renesansowej Italii, stworzył skośny, połączony kursywą styl, który dziś znamy jako pismo kursywą.

3. Gra w Kamień Nożycowy do papieru stała się prawnym sposobem na rozwiązanie sporu lub zawarcie wiążącej umowy w Anglii, zgodnie z ustawą wydaną w 1842 roku. Klub Paper Scissors Stone został założony w Londynie, aby ludzie mogli cieszyć się grą wyłącznie jako rozrywką, a nie mieć konstabli nadzorujących postępowanie.

4. Wielka Brytania jest światowym liderem w pisaniu kartek z życzeniami - w 2014 roku napisanoprawie 900 milionów kartek z życzeniami, co daje rynek o wartości 1,6 miliarda funtów.

5. W latach 80. XX wieku sieć sklepów Woolworths włączyła się w telewizyjny trend merchandisingowy. Ich Dr Who Talking Pen obiecał "10 sekund (ok.) efektów mowy i dźwięku" oraz "termiczny transfer Twoich ulubionych postaci". Little Britain Talking Pen oferowało "zwroty od ulubionych postaci". Jak to się stało?

6. Biblioteka Brytyjska ma jedyny zachowany playcript napisany w ręku Szekspira. Trzy strony Księgi Sir Thomasa More'a zostały zidentyfikowane jako należące do Szekspira, na podstawie pisma odręcznego, ortografii i słownictwa.

7. 4800-metrowy lub 15748-foot długi list napisany na papierze ciągłym przez uczniów w Cumbria był częścią Lake District National Park, aby uczynić go Światowym Dziedzictwem UNESCO.

8. Pióra wieczne ze złotymi stalówkami mają swoistą wrodzoną pamięć, w przeciwieństwie do stalówek. Ponieważ złoto jest miękkim metalem, stalówka dostosowuje się do Twojego stylu pisania.

9. Thomas Edison wynalazł "pióro elektryczne", które zostało opatentowane w 1876 roku. Okazało się ono bezużyteczne jako narzędzie do pisania, ale doprowadziło do nieoczekiwanego rozwoju - nowojorski artysta tatuażu Samuel F O'Reilly wyprodukował igłę elektryczną do tatuażu na bazie pióra Edisona.

10. Papier czerpany został po raz pierwszy wyprodukowany maszynowo w Anglii w XVIII wieku. John Tetlow uzyskał patent na tę maszynę w 1770 roku, a papier był używany do pisania muzyki oraz do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wcześniej wszystkie zasady musiały być rysowane ręcznie.