Ułożenie biurka to pierwszy krok do wyższej organizacji i produktywności w pracy. Praktyczna, ale kreatywna i spersonalizowana powierzchnia biurka sprawia, że każdego dnia czujesz się bardziej zrelaksowany i masz ochotę na więcej pracy. Ale co z tymi małymi powierzchniami o minimalnej ilości miejsca do przechowywania? Od sprzątania biurka po ukrywanie dysków twardych - te wskazówki w górnej części pomogą Ci stworzyć bardziej funkcjonalną przestrzeń na biurku, niezależnie od jego wielkości.

1. Ustal priorytety swoich codziennych potrzeb

Pierwszym krokiem do uporządkowania biurka jest posortowanie najbardziej zużytych przedmiotów do najmniej istotnych. Schowaj lub ukryj teczki, których nie używasz na co dzień, ale trzymaj w ręku potrzebne Ci przedmioty, takie jak długopisy, ołówki, pamiętnik i wszelkie ważne dokumenty. W ten sposób nie będziesz grzebać po pulpicie, aby znaleźć dokładnie to, czego potrzebujesz, a ostatecznie szybko i sprawnie wykonać zadania. Jeśli okaże się, że nie używasz czegoś przez cały tydzień, wyrzuć to! Jeśli coś jest bezużyteczne, nie zostawiaj tego na wyświetlaczu.

2. Użyj organizatora do biurka

Portmonetki na biurko są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach i mogą pomieścić wszystkie rodzaje przedmiotów, od spinaczy po telefony komórkowe. Niektóre organizery nab iurkowe mają wiele sekcji i szuflad do przechowywania maksymalnej ilości artykułów piśmiennych; w ten sposób zużywa się mniej miejsca na optymalne rozwiązanie do przechowywania. Jeśli nie masz miejsca, użyj małych organizerów biurkowych, takich jak długopisy i tacki, aby pogrupować je razem, tak jak w przypadku podobnych przedmiotów, aby uzyskać do nich wygodny i łatwy dostęp.

3. 3. Ukryj przedmioty za monitorem lub pod biurkiem

Jeśli masz komputer, ukryj za ekranem duże elementy, takie jak dyski twarde lub przewody przedłużające. Przewody używane do podłączenia ekranu komputera, monitora i telefonu powinny być spięte razem lub doprowadzone przez otwór w biurku lub za nim, aby uniknąć plątaniny i potknięć. Sprawia to, że biurko wygląda na mniej zagracone, co jest niezbędne do jego organizacji. Wykorzystanie przestrzeni pod biurkiem do przechowywania boksów lub sprzętu technicznego jest również doskonałym sposobem na zorganizowanie przestrzeni na biurku.

4. Pracuj w górę

Jeśli twoje biurko jest szczególnie małe, myśl w pionie. Wykorzystaj szuflady biurkowe, które mają wiele sekcji, układając na nich przedmioty, aby zbudować swoją przestrzeń. Innym sposobem na ożywienie małej przestrzeni jest zakup pionowego magazynu na papier, ponieważ zużywa on mniej miejsca na biurku. Alternatywnie, jeśli możesz wykorzystać przestrzeń na półce lub ścianie, zoptymalizuj ją tak bardzo, jak tylko możesz. Przypnij ważne dokumenty do tablicy ogłoszeń na ścianie lub umieść akta na półce, aby zapewnić więcej przestrzeni i miejsca na personalizację biurka.

5. Sprzątanie przed wyjściem

Sprzątanie biurka na koniec każdego dnia pracy to świetny sposób na uporządkowanie najmniejszej przestrzeni. Wrzuć do kosza na śmieci, umieść długopisy i spinacze z powrotem w biurku, posprzątaj i zreorganizuj ważne dokumenty, aby właściwie zakończyć dzień, a jutro zacząć od nowa. W ten sposób możesz organizować swoje rzeczy każdego dnia według ważności, w zależności od zadań, które musisz wykonać.

Dlaczego powinniśmy dbać o miejsce na biurku?

Wierz lub nie, organizowanie przestrzeni na biurku to nie tylko sposób na zadowolenie szefa. Mniej bałaganu na biurku pozwoli Ci skupić się bardziej na tym, co znajduje się na ekranie komputera, niż na tym, co Cię otacza. Będziesz czuł się spokojniej bez rozpraszania uwagi, ponieważ będziesz miał więcej miejsca na rozpoczęcie nowych projektów lub spojrzenie na wczorajsze zadania ze świeżym umysłem. Zbyt wiele notatek post-it, plików i folderów może sprawić, że poczujesz się niespełniony i zestresowany, więc wyrzucenie lub złożenie pracy, którą wcześniej ukończyłeś, pozwala ci skupić się na następnym dniu, a nie na kontemplacji przeszłości. Jeśli jesteś bardziej "poza zasięgiem wzroku, poza umysłem", przyjmij konkretny porządek na biurku dla wszystkich list rzeczy do zrobienia i losowych przypomnień, więc nadal możesz robić szybkie i niechlujne notatki, ale nie zostawiaj ich, aby całkowicie zdominować przestrzeń biurka.