Szacuje się, że plecaki uczniów trzeciej klasy ważą 5 zamiast wymaganych trzech kilogramów. Piątoklasista czasem nosi na swoich barkach 8 kilo zamiast czterech, a piętnastolatek niejednokrotnie ma plecak o wadze 10 kilogramów. Nikt nie dokona zatem wstrząsającego odkrycia zauważając, że szkolne plecaki polskich uczniów ważą o wiele za dużo. Przyjmuje się, że ich maksymalna waga nie powinna przekraczać dziesięciu procent ogólnej wagi dziecka, tymczasem okazuje się, że jest to cel, którego nie da się zrealizować. Nie ma wątpliwości, że mamy problem. Naszym zadaniem jest więc przede wszystkim zastanowienie się nad tym, jak problem ten rozwiązać.

Dlaczego plecaki polskich dzieci są tak ciężkie?

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, co sprawia, że ciężar plecaków polskich uczniów jest tak duży, szybko można zorientować się, że dzieje się tak z przynajmniej kilku powodów. Już to, co dzieci noszą w plecakach może stanowić wyjaśnienie. Oczywiście, dominują podręczniki, zeszyty, ćwiczenia i piórnik, strój i buty przeznaczone na zajęcia WF oraz drugie śniadanie. Nie brakuje także dodatkowych materiałów przeznaczonych na zajęcia plastyczne, a także dziecięcych skarbów, których, jeśli się nad tym poważnie zastanowimy, z pewnością nie powinno tam być. Czy wszystko to, co jest związane ze szkoła, musi koniecznie znajdować się w uczniowskim plecaku? Często jest to konieczność, a winne okazują się być… zadania domowe. Dziecko, które odrabia lekcje musi brać do domu spory ciężar. Każdy przedmiot ma przecież osobny podręcznik, a w starszych klasach wiedza ma swoją dosłowną dużą wagę.

Ciężki jest zresztą także sam papier. Współcześnie coraz mamy do czynienia z ciekawymi, kolorowymi podręcznikami. Trudno nie cieszyć się z tego powodu, nie można jednak zapominać o tym, że w dużej mierze jest to zasługa grubszego papieru, na którym są one drukowane. Na ciężar plecaka wpływa przy tym także… podstawa programowa. W starszych klasach szkoły podstawowej mamy do czynienia z podziałem nauki na wiele przedmiotów, a każdy z nich wymaga posiadania oddzielnego podręcznika i zeszytu. Komplety książek do kolejnych przedmiotów imponują swoją wagą. Nawet książki do przedmiotów artystycznych ważą sporo.

Mówiąc o tym, że uczniowskie plecaki są ciężkie zwykle narzekamy na system edukacji. Tymczasem sami ich producenci także nie ułatwiają nam zadania. Na rynku mamy do czynienia z imponującym wyborem tak plecaków, jak i tornistrów i zdecydowana większość sama w sobie działa naprawdę dużo. Nie ma tu jednak złośliwości. Duża waga dotyczy przede wszystkim tych elementów, które mają pomóc dzieciom poradzić sobie z noszeniem szkolnych ciężarów. Odpowiadają za nią właśnie kieszenie, nóżki, stelaże oraz inne rodzaje usztywnień. Spora waga to również znak rozpoznawczy piórników wybieranych przez uczniów. Ich zawartość imponuje i z pewnością przydaje się nie tylko na lekcjach języka polskiego i matematyki, ale i na zajęciach plastycznych. Ponownie mamy jednak do czynienia z sytuacją, w której dziecko zyskuje kolejne kilogramy do noszenia.