Gdy przystępujemy do wyboru plecaka szkolnego, niemal natychmiast odkrywamy, że nie jest to proste zadanie. Uczniów interesują przede wszystkim wzory i kolory poszczególnych modeli. Tymczasem ich rodziców znacznie bardziej przyciąga bezpieczeństwo i funkcjonalność kolejnych z nich. Trudno więc nie postawić pytania o to, czy te wzajemne oczekiwania w ogóle da się pogodzić.
Plecak w oczach dziecka
Uczniowie wcale nie ignorują kwestii związanych z wyborem szkolnego plecaka, nie można jednak nie zauważyć tego, że szczególnie ważne wydaje się im to, jak plecak ten wygląda. To jego wzór i kolor jest więc tym, na co uczniowie zawsze zwracają uwagę podczas zakupu. Ich gusta nie zawsze są takie same, co do zasady jednak na ich życzliwość mogą liczyć przede wszystkim plecaki z ulubionymi bohaterami oraz tymi postaciami, które w danym momencie cieszą się największą popularnością. Ich uwaga jest też skoncentrowana na modelach, które wykorzystują nietuzinkowe rozwiązania. Modne są więc choćby plecaki wyposażone w rączkę i kółka, a więc takie, które można ciągnąć zamiast nosić na plecach. Popularność zdobywają sobie także tornistry wyposażone w panele LED świecące na wiele kolorów. Akceptacja wizualna to jednak dla ucznia dopiero pierwszy krok. Potem plecak jest sprawdzany pod kątem przydatności, a więc choćby pod kątem tego, czy ma wystarczająco wiele „skrytek”.
Idealny plecak dla rodzica
Rodzice również nie uważają, aby zakup plecaka mógł być przypadkowy. Trudno jest im jednak znaleźć wspólny język z dziećmi, w ich oczach bowiem szczególnie atrakcyjne są przede wszystkim plecaki praktyczne. Dla rodziców ważna jest więc odpowiednia wielkość i pojemność, jak najmniejsza waga plecaka, a także jego budowa. Modele wyprofilowane z regulacją długości szelek zawsze są przy tym uważane za atrakcyjniejsze niż inne. Wynika to przede wszystkim ze świadomości tego, jak ważny dla dziecięcego zdrowia jest wybór plecaka. Owszem, na poziomie deklaracji wygląd też jest ważny. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że funkcjonalny i bezpieczny plecak nie musi być wcale ładny w oczach dziecka, aby rodzice byli przeświadczeni o tym, że warto w niego zainwestować.
Jak kupić dobry plecak?
Jedna z naczelnych zasad, jakie powinniśmy mieć na uwadze zastanawiając się nad tym, jaki plecak kupić mówi o tym, że dziecko rośnie, plecak jednak nie rośnie razem z nim. Tymczasem naprawdę dobre rozwiązanie powinno być dopasowane do postury swojego właściciela – nie za duże, a jednocześnie nie za małe. Wspieranie przez plecak prawidłowej postawy dziecka to więc jego najważniejsze zadanie. Dobrze wyprofilowane plecy i szelki pozwalające na regulację plecaka to zatem absolutne minimum. Nie można też zapominać o tym, że szelki nie mogą być za wąskie. Jeśli tak się stanie, ciężar plecaka będzie odczuwany przez ramiona ucznia, co również stanie się powodem pogłębiania się wad postawy. Choć często o tym zapominamy, także „uszy” plecaka muszą być poddane starannej analizie. Nie powinny być one za krótkie tak, aby uczeń miał szansę na swobodne zakładanie i ściąganie plecaka.