Na rynku istnieje wiele rodzajów notebooków z różnymi okładkami, co pozwala kupującemu wybrać produkt, który będzie pasował do jego gustu i nie zrujnuje domowych finansów.

Na co zwrócić uwagę?

Koszt produkcji notebooków zależy od rodzaju okładki użytej do jego produkcji. Oprócz prostych tekturowych okładek, w produkcji notebooków stosowane są również technologie, takie jak powlekanie lakierem, brokat (powlekanie żelowe blaskiem), częściowe powlekanie lakierem, tłoczenie wypukłe i karton metalizowany. Takie pokrowce wyglądają stylowo i atrakcyjnie pod względem wydajności, a ich jasność nie ustępuje kartom podarunkowym. Aby kupić wysokiej jakości zeszyty szkolne, powinieneś kierować się kilkoma prostymi wskazówkami:

1) Zwróć uwagę na gęstość papieru: powinna ona wynosić co najmniej 55 g / m.

2) Biel papieru powinna wynosić 82–96%. Warto pamiętać, że zbyt biały papier, jak oczywiście żółty, psuje wzrok. Olśniewający biały, a nawet błyszczący papier stanie się dość silnie drażniący dla oczu, a biorąc pod uwagę fakt, że uczniowie stale używają zeszytów, łatwo zrozumieć, że po pewnym czasie zaczną narzekać na ból w oczach. Biel papieru nie powinna być mniejsza niż 82% i większa niż 96%. Oznacza to, że arkusze w wysokiej jakości notatniku nie będą żółte, nie szare, ale jakby wyciszone, białe, matowe.

3) Aby ocenić jakość linijki notebooka, musisz spojrzeć na jej wycinek: bieg między liniami jest dozwolony nie więcej niż 2 mm. Linie powinny być wyraźne, nierozmazane ani rozwidlone.

4) Zszywki, którymi zszyty jest notatnik, muszą być dobrze zamknięte, aby uniknąć obrażeń ciała.

5) Rozmiar notebooka powinien odpowiadać formatowi B5 (175x205 mm), a szerokość pola do pisania - 145mm.

6) Przy zakupie zeszytów dla ucznia (zwłaszcza klas podstawowych) należy pamiętać, że zbyt jasne okładki mogą odwrócić uwagę dziecka od procesu edukacyjnego i zakłócać nastrój w pracy. Dlatego wiele szkół nie zachęca do zakupu notebooków z jasnymi okładkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór wysokiej jakości artykułów piśmiennych dla uczniów jest trudnym zadaniem, ale jest całkiem realny, ponieważ w Internecie jest wiele informacji na temat tego, jak powinny być wykonane zeszyty. Te zazwyczaj mają ostre lub zaokrąglone rogi i jeśli chodzi o komfort użytkowania, to te drugie są dużo lepszym wyborem. Pamiętajmy, że bardzo łatwo jest ustalić, czy produkt spełnia standardy: na tylnej okładce notebooka (chyba że jest on wysokiej jakości) obowiązkowo należy podać kraj produkcji, nazwę producenta, adres firmy, numer artykułu i inne przydatne informacje. Format okładki ma również znaczenie: jest pożądane (ale w zasadzie dla uczniów szkół średnich nie jest konieczne), aby na okładce wydrukowano specjalne pole, w którym uczniowie mogą wskazać swoje dane (nazwisko i imię, klasa, szkoła, nazwa przedmiotu itp. ) Notebooki dla pierwszoklasistów mogą być jasne, najważniejsze jest jednak aby nie były zbyt krzykliwe. W przypadku najmłodszych uczniów znacznie łatwiej jest pracować z notatnikami tego samego formatu (co oznacza liczbę arkuszy).