Bez względu na to, w jakim wieku jest uczeń, należy liczyć się z tym, że codziennie będzie musiał korzystać zarówno z zeszytów, jak i z różnego rodzaju notatników. Są one potrzebne podczas nauki praktycznie każdego przedmiotu. W szkole dzieci zapisują w nich lekcje, w domu zaś – prace domowe. Bardzo często same robią też zresztą notatki, a im bardziej zaawansowany jest etap ich edukacji, tym więcej jest też notatek.

Co warto wiedzieć o szkolnych zeszytach

Zeszyty i notatniki szkolne należą do szerokiej grupy artykułów papierniczych. Są też podstawowym elementem szykowanej dla każdego ucznia wyprawki. Wraz z przechodzeniem do kolejnych klas zmienia się zresztą rodzaj zeszytów, które uczniom potrzebne są najbardziej. Co więcej, im starsze jest dziecko, tym więcej potrzebuje zeszytów. Zwiększa się też liczba kartek, jakie muszą one posiadać, aby przed sprawdzianem notatek nie trzeba było szukać w kilku miejscach. Jeszcze przed zakupem zeszytów dobrze jest więc dowiedzieć się, ile przedmiotów szkolnych będzie miało dziecko w danym roku szkolnym. Czasem warto też poczekać na wytyczne wydane przez samego nauczyciela, który może mieć własne oczekiwania odnoszące się do tego, czy lepiej robić notatki w zeszycie w linie, czy tez w kratkę.

W poszukiwaniu idealnego zeszytu

Gdy kompletujemy szkolną wyprawkę najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się ogólnie przyjętymi standardami. Co do zasady, na lekcjach języka polskiego uczniowie korzystają z zeszytów w linie. Podczas zajęć z matematyki z kolei przydaje się przede wszystkim zeszyt w kratkę. Nauczyciele pozostałych przedmiotów zwykle nie mają oczekiwań w tym zakresie, tylko od dziecka zależy więc to, jaki zeszyt wybierze. W sprzedaży dostępne są też zeszyty, które nie mają ani kratek, ani linii. Przeważnie nazywane są one gładkimi i niejednokrotnie to właśnie ich używa się podczas zajęć z plastyki oraz techniki.

Ile kartek powinien mieć zeszyt?

W sklepach papierniczych mamy zwykle do wyboru wiele zeszytów, a liczba kartek jest popularnym czynnikiem różnicującym je. Warto więc pamiętać, że dzieciom z młodszych klas szkoły podstawowej, z pewnością wystarczą te, które mają 16 i 32 kartki. Dzieci w tym wieku nie piszą jeszcze zbyt wiele, a stosunkowo lekkie zeszyty nie stanowią dużego obciążenia dla tornistrów maluchów. Jeśli jednak mamy do czynienia z dziećmi starszymi, bezpieczniejszy wydaje się zakup grubszego zeszytu przeznaczonego do notowania. Dzięki temu dziecko będzie mogło zgromadzić w jednym miejscu notatki z całego semestru.

Jakie inne przybory szkolne dokupić?

Jeśli naszym celem jest zapewnienie uczniowi naprawdę funkcjonalnego piórnika, w pierwszej kolejności powinniśmy zatroszczyć się o to, aby znalazł się w nim długopis albo pióro. Wielu rodzicom wydaje się, że to, czym piszą ich dzieci, nie ma większego znaczenia. Tymczasem wybór właściwego narzędzia przeznaczonego do pisania jest naprawdę ważny. Zakup długopisu powinien zresztą odbywać się w towarzystwie dziecka. Jeśli ma on być dobry, powinien pasować do dziecięcej dłoni, a samo pisanie nie może się wiązać z wysiłkiem.