Na początku każdego roku nauki na studiach powinniśmy dokonać wyboru nowego notatnika, który służyć nam będzie jako pomoc na zajęciach, a także do zapisywania bieżących notatek.

Jakiego notatnika potrzebujesz?

Jeśli potrzebujesz notatnika przed rozpoczęciem zajęć, możesz porozmawiać z uczniami, którzy wcześniej mieli zajęcia z danym wykładowcą. Każdy nauczyciel podaje własną liczbę notatek, więc poprzedni uczniowie będą mieli pojęcie, jak dużego notebooka potrzebujesz. Jeśli możesz poczekać do rozpoczęcia szkoły, najlepszym sposobem na wybór notatnika jest porozmawianie z nauczycielem. On lub ona jest najlepszym źródłem informacji o tym, ile notatek będziesz robić przez cały czas trwania zajęć. Jeśli spodziewasz się dużej ilości, różnorodnych notatek, to najkorzystniej jest wybrać notatnik, który zawiera foldery. Wbudowane foldery dają możliwość przechowywania wszystkich dokumentów razem bez konieczności noszenia oddzielnych przedmiotów. Jeśli wiesz, że będziesz niekiedy zmuszony do wyrywania stron z notesu, to możesz wybrać notebook z perforowanymi krawędziami. Zamiast odrywać stronę i odcinać poszarpane krawędzie, możesz mieć prostą krawędź na każdej stronie. Podczas wyjmowania stron należy je delikatnie pociągać, aby nie podrzeć papieru. Dla tych, którzy dbają o środowisko, dobrym rozwiązaniem jest notebook z recyklingu. Każdy notebook jest zwykle wykonany w stu procentach z materiałów pochodzących z recyklingu.

Zwróć uwagę na jakość

Linijka w notatnikach studenckich nie powinna być zbyt wyblakła ani zbyt kontrastowa. Wpływa to na wzrok studenta. W wysokiej jakości notesach pola i linijka po obu stronach arkusza się pokrywają. Ten fakt można łatwo zweryfikować, patrząc na arkusz w świetle. Uważa się, że zbyt biały i żółty papier może uszkodzić widzenie. Zbyt cienkie arkusze będą powodować prześwitywanie atramentu. Gęstość arkuszy notesu powinna wynosić co najmniej 55 g / m2. Ważne jest również, aby papier był lekko szorstki, nie idealnie gładki i niebłyszczący. Połysk powoduje olśnienie, co źle wpływa na widzenie. Wsporniki powinny być dobrze owinięte, aby zapobiec obrażeniom. Nie zaleca się używania notesów na sprężynach. Na odwrocie notebooka powinien być kraj produkcji, markę, kod kreskowy, gatunek, artykuł, znak towarowy i standard, według którego jest wykonany. Tylko wtedy mamy gwarancje, że notatnik jest wykonany wedle wysokich standardów jakościowych. Wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie z tyłu notesu przydatnych informacji takich jak: wzory matematyczne, tabliczka mnożenia, system miar. Nie kupuj tanich notebooków od nieznanego producenta. Dziś istnieją już marki, które ugruntowały swoją pozycję na rynku. Tanie produkty mogą zawierać niebezpieczne zanieczyszczenia, które mogą powodować alergie i niekorzystnie wpływać na błony śluzowe. Standardowy rozmiar notatnika powinien wynosić 170 * 210 mm, niezależnie od linijki i liczby arkuszy (12, 18, 24, 36, 48, 96). Linijka powinna być wyraźna, bez rozgałęzień i rozmazywania, ale niezbyt kontrastująca.