Jednym z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki niezmiennie pozostają zeszyty. Nie ma przy tym znaczenia to, na jakim etapie nauki właśnie znajduje się dziecko. Trzeba je kupić zwracając uwagę na ich rodzaj. Przyczynia się on nie tylko do tego, jak komfortowe będzie używanie zeszytu, ale i jak efektywna okaże się sama nauka, mamy więc do czynienia z kwestią, która w żaden sposób nie powinna być lekceważona. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakim kryterium poświęcać najwięcej uwagi, w pierwszej kolejności powinna być to liczba zajęć w tygodniu. Nie bez znaczenia wydaje się jednak również objętość zapisywanego na takich zajęciach materiału. Przeważnie najgrubsze zeszyty przydają się na lekcjach języka polskiego oraz matematyki. Skompletowanie wartościowego zestawu wymaga jednak także kilku innych informacji.

Klasy I-III

W zdecydowanej większości przypadków, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego przedstawiciele szkół informują uczniów o tym, co powinno znaleźć się w wyprawce ucznia. Do wytycznych tych warto jednak podchodzić z pewną ostrożnością, przeważnie są bowiem wykonane według pewnego schematu. Gdy nasze dziecko znajduje się w początkowych klasach szkoły podstawowej, przeważnie korzysta z zeszytów stosunkowo cienkich, nie mających więcej niż 16 kartek. Dzieci nie piszą jeszcze zbyt dużo, dwa zeszyty w trzy linie oraz dwa zeszyty w kratkę powinny więc starczyć na cały rok. Najlepiej postawić na zeszyty w miękkiej okładce. Owszem, dziecku może zdarzyć się zagięcie ich okładek, zeszyty takie z pewnością nie będą jednak zajmować wiele miejsca w szkolnym plecaku, a to jest ich niekwestionowany atut.

Zeszyty dla starszych uczniów

Kolejne lata nauki oznaczają pojawianie się nowych przedmiotów. Zwiększa się też objętość materiału, który ma być przyswajany przez uczniów. Już w czwartej klasie dzieci zaczynają uczyć się choćby historii, minimalna liczba kartek w ich zeszytach powinna więc wzrosnąć do trzydziestu dwóch. Rośnie też objętość zeszytów wykorzystywanych tam, gdzie notuje się najwięcej. Te przeznaczone do nauki języka polskiego i matematyki powinny mieć więc co najmniej sześćdziesiąt kartek. Gdy zbliża się dział poświęcony geometrii, należy liczyć się również z tym, że nauczyciel może zażyczyć sobie, aby uczniowie korzystali z zeszytu czystego, pozbawionego nie tylko linii, ale również kratek. Niestandardowy zeszyt będzie też konieczny podczas zajęć z muzyki. Nie musi być on duży, powinien być jednak zaopatrzony w pięciolinię. Jeśli chcemy ułatwić uczniowi pakowanie się, ciekawym rozwiązaniem są zeszyty opatrzone na swoich okładkach nazwą przedmiotu. W kolejnych latach uczniowie mogą zresztą korzystać z jeszcze grubszych zeszytów. Są one cięższe, starsi uczniowie doceniają jednak praktyczność takiego rozwiązania zwracając uwagę na to, że grubszy zeszyt może im starczyć nawet nie na cały semestr, ale na cały rok szkolny. W liceum liczba i grubość zeszytów jest uzależniona przede wszystkim od profilu konkretnej klasy. Należy przy tym oczekiwać, że więcej notatek będą robić uczniowie klas o profilu humanistycznym.