Jednym z kluczy do uporządkowania biura i nauki jest upewnienie się, że robisz dobre notatki. Oznacza to, że zapisujesz tylko naprawdę ważne rzeczy. Jak osiągnąć perfekcje w robieniu notatek?

Podstawowe zasady

Zanotuj rzeczy, które instruktor lub nauczyciel mówi więcej niż jeden raz. Powtarzanie punktów jest sposobem na podkreślenie, jaki będzie najważniejszy materiał. Wszystko, co się powtarza, prawdopodobnie skończy się testem lub przynajmniej będzie ważne dla zrozumienia materiału. Bądź wybiórczy - usuń główne punkty wykładu lub dyskusji; zapisz przykłady lub hipotetyczne sytuacje, szczególnie na lekcjach matematyki i przedmiotów ścisłych. Informacje zwykle podzielone są na główne i pomocnicze, co może być również bardzo ważne, ale główna idea jest zdecydowanie warta odnotowania. W akapitach główną ideą jest zazwyczaj pierwsze lub ostatnie zdanie. Łącz różne style robienia notatek. Istnieje wiele różnych sposobów rejestrowania informacji. Możesz użyć jednego stylu lub mieszanki kilku. Możesz również nagrać wykład lub dyskusję, jeśli instruktor na to pozwala. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ pozwala cofnąć się i wysłuchać bardzo konkretnych części wykładu i zanotowanie ich.

Czytaj również: Typy papieru stosowane w drukarkach atramentowych

O czym jeszcze pamiętać?

Upewnij się, że zebrałeś notatki z wykładów i slajdy power-point, które twój instruktor udostępnia. Mogą to być cenne uwagi do esejów i egzaminów. Dowiedz się, która metoda robienia notatek jest dla Ciebie najlepsza. Istnieją różne sposoby zapisywania notatek, z których niektóre są bardziej skuteczne niż inne, pomagając utrzymać porządek lub zorganizować materiał. Musisz eksperymentować, aby sprawdzić, które metody będą dla Ciebie najlepsze. Skuteczną metodą jest sporządzanie notatek metodą Cornella. Po lewej stronie papieru zaznacz kolumnę dwa i pół cala (6,35 cm). Po prawej stronie ma kolumnę o średnicy sześciu cali (15,24 cm). Użyjesz prawej kolumny do robienia notatek podczas zajęć lub wykładu. Po wykładzie podsumujesz swoje notatki, wyznaczysz słowa kluczowe i utworzysz pytania dotyczące materiału w lewej kolumnie. Wiele osób korzysta z metody zgrubnej konspektu. Oznacza to w zasadzie zapisanie głównych punktów wykładu lub zajęć (możesz sformatować je np. jako listę punktów). Po zajęciach napisz podsumowanie notatek długopisem w innym kolorze lub zaznacz je.

Mapowanie myśli to bardziej wizualna i kreatywna forma robienia notatek. Rysujesz notatki, a nie zapisujesz zdania w formacie liniowym. Napisz główny temat wykładu lub zajęć na środku kartki papieru. Za każdym razem, gdy instruktor lub wykładowca omawia nowy punkt, napisz je wokół głównego tematu. Narysuj linie, aby połączyć różne pomysły. Możesz także rysować obrazy, zamiast pisać słowa. Przechowuj swoje notatki w jednym miejscu. Jeśli przechowujesz swoje notatki w dowolnym miejscu, bardzo trudno będzie zorganizować je na egzaminy i eseje, gdy nadejdzie czas. Nie zapisuj swoich notatek w notatniku, który akurat masz w pobliżu, bo nigdy więcej ich nie znajdziesz. Zazwyczaj łatwiej jest przechowywać odręczne notatki w segregatorze, ponieważ można dodawać i odejmować strony w razie potrzeby bez konieczności ich odrywania.